3.místo v Extralize v sezóně 1999/2000, Mistr 2.NHbL - Východ v sezóně 2002/2003 a 2008/2009

Z kabiny: Michal Chmel: Musím bratra zpacifikovat a pak ho doženu

Nedávno se definitivně vrátil z extraligových cest do mateřského klubu v Poličce. A to i přesto, že je v posledních letech neodmyslitelně spjat s reprezentací. Michal Chmel patří mezi ikony východočeského celku a už nyní je vzorem pro mladé hráče. Po návratu okamžitě zapadl do mužstva a znovu převzal kapitánské céčko. „Mám pocit, že mě všichni respektují,“ pochvaluje si lídr mančaftu atmosféru v prvním týmu Komety.

Jak bys jako nový kapitán týmu hodnotil uplynulé víkendové boje?

Zápas s Letohradem byl vcelku jednoznačný díky tomu, že přijeli v malém počtu hráčů. Takže to byl také jeden z těch slabších soupeřů, se kterými jsme hráli už tři zápasy předtím. A Hradec Králové byl zatím pro nás nejtěžší soupeř. Je dobře, že nás někdo prověřil a že jsme to utkání zvládli. Myslím, že kdyby nebyli posíleni o extraligového brankáře, tak by výsledek byl také ještě jiný. Tím, že to bylo dlouho o dva góly nebo o gól, tak Hradec hrál pořád naplno a hrál dobře.

Michale, nemůžu se nezeptat… Proběhlo před zápasem nějaké hecování s Hradeckými? V minulé sezoně jsi sice hrál za jejich A tým, ale brali to hráči nějak prestižněji?

Myslím, že ani ne. Akorát jsme se s kluky pozdravili, s brankářem a ještě jedním hráčem, s kterým jsem vloni hrál. Prohodili jsme nějaké to slovo, jak se jim daří v áčku. Ale jinak žádné zvláštní hecování nebylo. To spíše při zápase, když jsem byl před gólmanem, tak jsme se popíchli, pohecovali, ale jinak nic velkého ne.

V Hradci jsi odehrál dobrý rok, na Kometu máš také hodně vzpomínek. Jaké to bylo hrát za své a vlastně proti svým?

Neberu hradecké béčko tak, že bych hrál proti svým. To určitě ne (usmívá se).  Jak říkám, byli tam dva kluci, s kterými jsem hrával pravidelně, ale jinak to tak není, že bych hrál proti vlastním.

Dá se říci, že ti za celou kariéru nejvíce k srdci přirostla Kometa?

Momentálně hraji za Kometu. Takže určitě, když jsem hrál v Hradci, neměl jsem možnost nastupovat proti Poličce. Abych mohl říci, že hraji proti vlastním, tak když hraji proti Hradci „B“, tak to rozhodně není stejné, jako kdybych hrál proti Poličce za jiný tým.

Jak se Ti vlastně staronově šéfovalo tomuto týmu?

(smích) Já myslím, že to je všechno v pohodě. Se spoluhráči se známe z dřívějších dob a také z letních tréninků. Mám pocit, že mě všichni respektují. Berou to, když něco řeknu. Nedělají si z toho legraci, jako když to řekne někdo z mladších kluků. Myslím, že to funguje a bude fungovat. Je také vidět, že už něco pochytili, co jsem se jim snažil poradit. Takže je to jedině dobře.

Pronesl jsi před zápasy nějakou řeč k hráčům jako nový vůdce týmu?

Nešlo vlastně o nic zvláštního. Dá se říci, že se atmosféra nesla v podobném duchu, jako když byl kapitánem například Martin Libich. Proběhlo tam pár vět, nějaké srandičky, ale žádný velký proslov. Myslím, že k tomu není důvod. Až půjde do tuhého v play-off a bude potřeba, tak potom bude čas na proslovy. Zatím ne.

V kapitánské roli jsi působil ještě za dob extraligové éry…

Pokud si to dobře vybavuji, bylo to sezonu nebo sezonu a půl. První rok jsem funkci přebíral na podzim po dvou nebo třech zápasech. A to vydrželo až do konce ročníku. A na startu dalšího, opět na podzim. Ale pak jsme znovu změnili kapitána.

Je to pro Tebe jiné dělat kapitána v extralize a ve druhé lize? V nejvyšší soutěži jsi byl zřejmě pod větším tlakem…

Já si myslím, že v extralize jsou pod tlakem v podstatě všichni hráči. V téhle soutěži mi připadá, že se hraje pro zábavu. I když nechci úroveň nějak zlehčovat. Ale samozřejmě v extralize tlak existuje, protože sponzoři do klubu dávají větší peníze a vytváří se pak také pres na výsledky. Tam se tedy každý zápas musí vyhrát a ve druhé lize je to takové volnější. Ne že bychom nechtěli vyhrávat, ale je to více o té zábavě.

Takže říkáš hráčům, aby si utkání spíše užili? Bavíte se o tom společně?

Jde spíše o to, že probíhají různé srandičky před zápasem i v průběhu, což v extralize vlastně příliš nešlo. Dělat si legraci z různých herních situací nebo z něčeho nepovedeného, to by asi nebylo úplně na místě. Tady se tomu všichni zasmějí a myslím, že to tak je v pořádku. Dokud se daří a vyhráváme, tak je vyloženě skvělé pro tým, že jsou všichni dobře naladěni.

Lze vůbec srovnat extraligovou a druholigovou Kometu?

Těžko se srovnává. Tenkrát se trénovalo samozřejmě více. Předváděl se jiný hokejbal, hráči volili jiný přístup než mají dnes. Hokejbal je úplně někde jinde než před 13 roky, když jsem začínal. S mužstvem, se kterým jsme hráli tehdy extraligu by nyní bylo někde na úrovni první nebo druhé ligy. Pro příklad, mančaft, který působil v nejvyšší soutěž před 13 lety, tak by v současnosti neměl na to, aby jí dnes hrál. Ale všechno je to tím, jak se hokejbal vyvíjí a zrychluje. Nedá se prostě porovnávat. Je to podobné, jako kdybychom poměřovali NHL před patnácti lety a teď. Tak je to také jiná soutěž.

Kromě toho, že jsi kapitán, patříš s bratrem ke střelcům mužstva. Dokázali jste se dotáhnout během krátké chvíle na Karla Gebu. Co na to říkáš?

Popravdě, ani o tom nevím. Ale bratr je kanonýr určitě. Karel se vystřílel hned v prvním zápase (usmívá se). Jsem hlavně velmi rád, že si s Petrem mohu zahrát v jednom týmu, protože pět nebo šest let jsme se na hokejbale nepotkali. V hokeji možná ano, ale hokejbal je něco úplně jiného. Jsem rád, že si s ním mohu zahrát a padá nám to tam. Jemu tedy zatím o něco více, ale budu ho muset nějak zpacifikovat a pak ho určitě doženu.

A jak se vlastně cítíš v netradiční pozici na centru nebo na křídle útoku?

Já si v útoku zahraji rád. I když například speciálně s Hradcem jsem působil jako forvard, ale i tak jsem polovinu zápasu odehrál v obraně. Je to v podstatě jedno, na jakém postu působím, ale raději si teď zahraji určitě v útoku.

Michale, díky za rozhovor a přeji mnoho štěstí v dalších zápasech.

Autor: Bohuslav Stehno

11.10.2008 03:29:14
Cadberry
DSC_7132.JPG
SK Kometa Polička.jpg
____________

____________

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one