3.místo v Extralize v sezóně 1999/2000, Mistr 2.NHbL - Východ v sezóně 2002/2003 a 2008/2009

Legendární kapitán Pražan: Přemýšlel jsem nad koncem kariéry dlouho

V hokejbalovém prostředí strávil Michal Pražan bezmála dvacet let. Bolest achilovek však nedovolila dlouholetému kapitánovi Komety pokračovat v kariéře. Bývalá čtyřiačtyřicítka v rudém trikotu nyní soustředí své síly na práci asistenta u prvního týmu poličských hokejbalistů. „Vždycky tu byla dobrá parta,“ vzpomíná řízný bek.

Kdy se datují počátky Tvého příchodu do hokejbalového mančaftu?

Kluci z místní části Berlín mě v devětaosmdesátém chtěli zkusit, a tak jsem přišel na trénink. V podstatě se dá říci, že od té doby jsem tam zůstal a hrál. Seběhlo se to akorát, když jsem se vrátil z vojny.

V hokejbalovém světě jsi platil za obránce, který uměl přitvrdit a prezentoval se perfektní ranou. V čem tkvělo kouzlo tvé hry?

Talent v tom určitě nefiguroval. Ale těžko říct, jestli za to může dřina, opravdu netuším. Dříve jsem hrával hokej, tak jestli se ta síla bere odtud? To nevím.

Úspěšnou a dlouhou kariéru jsi nedávno ukončil kvůli zdravotním potížím. Byly hlavním důvodem bolesti achilovek?

Ano, byl to jeden velký důvod. Zranění vlastně ještě nepřišlo, ale bolesti přetrvávají už takových pět až šest let. Vždy jsem je přemáhal, ale myslím, že v mém věku už to nemá cenu.

Michale, jak moc bylo těžké si říci, že už hrát nebudeš?

Přemýšlel jsem nad koncem kariéry strašně dlouho. Moc jsem se rozhodoval. Viděl jsem ale, že kluků je hodně, a mladých.

Kdo Ti s rozhodováním o pokračování v kariéře pomáhal?

Nikdo, to bylo všechno ve mně. Kdyby hráčů bylo málo, tak bych si ještě řekl, že to zkusím, ale je jich sedmnáct až dvacet. Takže nemá cenu tady být.

V úterý jsi nastoupil proti pardubickým Medvědům. Znamená to, že se opět vracíš k týmu?

Tak to není. Máme s Pavlem Štefkou dohodu, že pokud bude na utkání málo hráčů, zaskočím za někoho.Byl to pohár, někteří nemohli přijet, takže jsem nastoupil. Jsem velmi rád, že jsem hrál a pobyl s kluky chvilku.

Naskočil jsi zase do sestavy a znovu oblékl dres s kapitánským céčkem. Je to velká pocta?

No určitě. Ale kapitána jsem dnes dělal jen proto, že nenastoupili starší hráči. Takže jsem céčko dnes dostal já.

Jaké vlastnosti by měl mít kapitán budoucích šampiónů?

Měl by jít rozhodně příkladem. Chodit na tréninky, být včas v kabině a pomáhat trenérovi. Určitě by to měl být prostředník mezi koučem a ostatními kluky. Ale neměl by to být jenom kapitán. Měli by to být i někteří starší hokejbalisté. Měli by ukázat mladým hráčům, jak se dostat dopředu. Já jsem byl sice kapitánem, ale byli tam i další vůdčí osobnosti. Byla tu tak pětice spoluhráčů, kteří byli v mém věku nebo mladší. Hodně mi pomáhali.

Co charakterizovalo Tebe jako lídra a kapitána Komety?

Byl jsem takový kliďas. Od burcování týmu zde byli další zkušení hráči. Prostě jsem na to nebyl sám. My jako „starší rada“ jsme se uměli vždycky domluvit (usmívá se).

Jaké to bylo být součástí několika týmů a šéfovat jim?

V Poličce byla vždycky dobrá parta. Jádro tu zůstalo. Byli tu ještě mladí kluci, ti se v mužích malinko otrkávali. Každému se tu hrálo dobře.

Na kterou éru v klubu nejraději vzpomínáš?

Samozřejmě na extraligu. Na úspěchy, dosáhli jsme na dvě třetí místa. Play-off byly nádherná. A také když jsme zvítězili v Českém poháru. A potom ještě pár druhých a třetích míst v téže soutěži.

A jaký je tvůj osobní největší úspěch?

Individuální žádný nemám. Byl jsem hlavně rád, že jsem v týmu, byla to pro mě čest hrát s těmi kluky. A jak jsem říkal, mladíci se k nám přidávali a skvěle zapadli. Vždycky jsme byli skvělé mužstvo.

Chceš se i po ukončení aktivní kariéry zapojovat do hokejbalového života, nebo už se spíše držíš stranou?

Pokud čas dovolí, tak určitě budu pomáhat trenérovi. Momentálně čas není kvůli zaměstnání, navíc už převážně nebydlím v Poličce ale ve Svitavách. Tudíž je to těžké. Ale pokud mi to vyjde, tak se zapojím.

Lákala by Tě „trenéřina“? Nemáš v Pavlu Štefkovi tak trochu vzor?

Ne, to určitě ne (smích). Pavel je mnohem dál než já, to je pan trenér. Nebýt jeho, hokejbal by v Poličce už dávno neexistoval. V tomto směru ho obdivuji, má na starosti prakticky všechno, co se týče klubu. Pomáhat Pavlovi určitě budu, ale sám nechci být kouč. Mohlo by to fungovat tak, že bych se staral o kondiční trénink. Ale taktiku opravdu ne, to bych se ani neodvážil.

Co Ti hokejbal dával do života?

Co mi dal? Vynikající partu. Kdyby to tak nebylo, tak tu nevydržím tak dlouho. Těžko říct, jestli se mančaft stal mou druhou rodinou. Možná to tak bude (usmívá se).

Chybí Ti hodně hokejbal a lidé z klubu?

Chybí to strašně moc. Lhal bych, kdybych řekl, že tomu tak není. Věk se nezastaví a navíc teď bydlím ve Svitavách. Ale pokaždé si zavoláme, napijeme se, popovídáme si. Zajímám se jistě o výsledky, vždycky píši klukům, fandím jim hrozně moc. Věřím tomu, že druhou ligu letos vyhrají. Mají vynikající kádr, vrátili se oba Chmelovi. Když budou mít malinko štěstíčka, tak musejí zvítězit.

Kdyby se Kometě podařilo dojít daleko, nelákalo by Michala Pražana opět nazout tenisky, navléct výstroj, vzít si hokejku a pomoci spoluhráčům vyhrát titul?

Samozřejmě, pokud bude potřeba, jsem na lince. Určitě mě to pořád někde v hlavě nahlodává. Kluci jsou ale výborní. Ale jak jsem řekl, kdyby jich bylo málo, rád naskočím. Myslím, že už nemám na to, abych byl v sestavě.

V čem byl jiný tým ze sezony 2003/2004, který vyhrál druhou ligu oproti tomu nynějšímu?

Tohle se velmi těžce srovnává. Můj názor je takový, že letošní kádr je zřejmě silnější, než jsme měli před čtyřmi lety. Je tu Michal Chmel a tehdy s námi nehráli Libor Hegr s Romanem Schauerem. Tihle tři borci tomu strašně moc ještě dodávají. A ještě k nim bych přiřadil mladého Láďu Havlíka. V mužstvu je zase výborný brankář. Nedá se to ale přesně srovnat, protože každý mančaft je jiný. V posledním mistrovském týmu byla obrovská chuť po vítězství. Současný celek ale také táhne za jeden provaz.

Autor: Bohuslav Stehno
01.11.2008 05:50:49
Cadberry
DSC_7132.JPG
SK Kometa Polička.jpg
____________

____________

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one