3.místo v Extralize v sezóně 1999/2000, Mistr 2.NHbL - Východ v sezóně 2002/2003 a 2008/2009

Ze hřiště: Pohárový zázrak se málem podařil, Letohrad vyválčil postup až v prodloužení

Sobotní sváteční utkání v poličské aréně nabídlo perfektní podívanou. Domácí Kometa obdivuhodným výkonem v poslední části vstala z mrtvých a vydřela prodloužení. Přestože domácí v nastavení dominovali, vstupenku na finálový turnaj v Plzni si nakonec zajistili hráči Letohradu po výhře 3:4.

Zápas, který nemá v novodobých dějinách Komety obdoby! Dějové zvraty, nádherné branky a emoce. To všechno mohli vidět návštěvníci Dlouhé Arény v průběhu sobotního duelu v rámci Českého Poháru. Poličským stánkem po dlouhých letech zavanul nádech extraligy, když do města Bohuslava Martinů zavítal aktuálně devátý celek nejvyšší soutěže v České republice Letohrad. Trenér hostů Martin Motyčka nechal odpočívat reprezentanty a do Poličky přivezl jen torzo z družiny, která dobývá extraligu. „Buldoci“ se od první minuty slavnějšího soupeře nezalekli a do boje o plzeňské finále se pustili s vervou. V šesté minutě poprvé Štefkovy svěřenci vážněji zahrozili, ale poskakující balónek nesklepl za Matyáše Petr Chmel. Pravidlo – Nedáš, dostaneš – platilo i tentokrát. O chvíli později propasíroval Hruška balónek až na Rybku a letohradský expres ho excelentně poslal mezi Škodovy betony – 0:1. Ve 12. minutě měla Kometa znovu namále. Čtyři šance v řadě hasil na brankové čáře bravurně chytající Škoda, z kterého sršela jistota každým dalším zákrokem.

Čaroděj se překonával

O napravení dojmu se pokusili jeho spoluhráči v poli při nástupu do druhé patnáctiminutovky. Ve 21. minutě se do gólového momentu znovu prosadila domácí hvězda Petr Chmel, jenže v opětovném souboji s gólmanem Letohradu prohrál. Trest musel zákonitě přijít. Hokejbalový bůh ho tentokrát seslal na borce v rudobílém ve 23. minutě, když v přesilovce Kubeš přihrál na modrou Kubíčkovi, jehož pumelici domácí brankář zahlédl až v brance. Ovšem jestliže chcete odolat extraligistům, musíte mít pekelnou dávku štěstí a Škodu v brance. Maličký čaroděj ve 24. minutě maskou zlikvidoval projektil, který na něj vypálil bek OEZu. Druhý dech chytili Poličští díky svému kapitánovi. Michal Chmel ve 29. minutě napřáhl z dálky, ale s jeho štiplavou střelou si Zdeněk Matyáš poradil. Za další minutu se zjevil před letohradskou oporou vůdce Komety znovu. Mladý štírek Filip Štefka přihrál důraznému obránci zpoza klece mezi kruhy, ale Michal Chmel si znovu neseřídil správně mušku.

Hvězda padá vzhůru

Že i Poličští dokáží převzít otěže utkání do svých rukou, ukázali svěřenci Pavla Štefky ve třetím dějství akcemi nabitého duelu. Ve třiatřicáté minutě se blýskl pohlednou příležitostí rychlonohý forvard Schaffer, když se vymanil ze sevření a pohotově vypálil. Za další minutu míjel letohradskou klec z bezprostřední blízkosti zastřelující se Michal Chmel. Šance respektovaného reprezentanta v obranných řadách byla předzvěstí velkých událostí blízké budoucnosti. V nedbalkách nachytal Petr Chmel poprvé dvojku „stavařů“ Zdeňka Matyáše na konci 38. minuty. Fenomenální kanonýr vyjel zpoza branky, na kruzích se nečekaně otočil a přesně zacílil mezi tři tyče – 1:2. Do kolen poslal borce OEZu po další kombinaci syn poličského kouče Filip Štefka. Reprezentant z mládežnických kategorií vybojoval balónek u mantinelu pro Radiměřského, které trefil jen horní tyč. Rychle přiběhnuvší ale všechno za svého centra dokonal a přinutil podruhé diváky k projevům gólové radosti. Brankou silně povzbuzená Kometa spustila další vlnu náporu ve 41. minutě. To se k další střele z palebné pozice odhodlal Petr Chmel, jenomže bez gólového efektu. A tak znovu uhodilo na druhé straně. V situaci dva na dva si Rybka vyměnil balónek s Furikem a druhý jmenovaný vystřelil Letohradu vedení 2:3, které už téměř zajišťovalo postup. Jenomže poličští harcovníci včas zatáhli za záchrannou brzdu. V poslední minutě normální hrací doby Petr Chmel vyhrál vhazování v útočném pásmu na parťáka z lajny Schauera a ten nechal radost domácích fandů propuknout potřetí. Centr první formace málem zaskočil Letohrad ještě jednou dvě vteřiny před koncem čtyřicáté páté mínuty. Matyáš jeden z posledních pokusů vyrazil před sebe a dobíhající Schauer o centimetry netrefil skulinu v postoji hostujícího gólmana.

Nastavení začali lépe borci z Dlouhé Arény. Zvláště Roman Schauer zavzpomínal na extraligové časy a byl u všeho podstatného. V čase 45:41 zela před srdnatým veteránem poloprázdná brána, ovšem domácí útočník jakoby odmítl stát se slavným a svůj pokus opřel jen do tyče. O třicet šest vteřin později se zase neprosadil po ráně z otočky, a když neuspěl ani ze samostatného úniku přišla řada na Letohradské. Bělomodří na počátku 50. minuty vypracovali hned několik slibných šancí, které ale odrážela zeď jménem Škoda. Hrdinou okamžiku se ale stal mladík Kubíček. V obranném pásmu Komety vypálil od modré a šokoval celý stadion, když prostřelil mezeru mezi rukou a tělem brankáře Škody. Letohrad si tak definitivně mohl rezervovat jízdenky na únorové finále Českého Poháru v Plzni.

Fakta:

SK Kometa Polička – SK OEZ Testa Letohrad 3:4pp (0:1, 0:1, 3:1 – 0:1)

Branky: 38. Petr Chmel, 39. Filip Štefka, 45. Schauer – 7. Rybka, 24. a 50. Kubíček, 43. Furik. Vyloučení 2:5. Využití 1:1. Střely 36:26.

Sestava Komety: Škoda (David Mitáš) – Rokos, Michal Chmel, Teplý, Libich, Hanyk, Jakub Mitáš – Schauer, Schaffer, Grubhoffer, Radiměřský, Filip Štefka, Víšek, Petr Chmel, Geba, Prchal.

Sestava Letohradu: Zdeněk Matyáš – Kubíček, Adamec, Doleček, Hák – Kubeš, Košťál, Michal Kovář, Rybka, Hruška, Furik, Marek Kovář, Lux, Josef Matyáš.