3.místo v Extralize v sezóně 1999/2000, Mistr 2.NHbL - Východ v sezóně 2002/2003 a 2008/2009

Ze hřiště: Pardubický perník Kometě třikrát zhořkl

Král padl, ať žije král. Tak se dá popsat nynější situace v tabulce po šlágru sedmého kola 2. NHbL. Poličští neobstáli ve svém prvním utkání mimo domácí půdu a podlehli pardubické Alfě 3:1. Kometa předvedla famózní výkon, přesto se „Perníkáři“ ujali vedení v lize.

Poličští přijeli do Pardubic obhajovat průběžnou vedoucí pozici. Zároveň to měla být zkouška schopností a bitva podzimu. Včerejší soupeř byl však značně obohacen zkušenostmi z utkání proti České Třebové. Vítězstvím namlsaná Alfa svedla v první třetině s hosty více než vyrovnanou partii. Jako první ale útočili hráči v rudých dresech. V páté minutě se perfektně vytočil na kruhy Radiměřský, ale jeho pokus trefil jen Odráškovu vyrážečku. Pardubičtí se rozjížděli pomaleji, ale už v desáté minutě poprvé vystrašili poličskou obranu. Z dorážky balónek jen těsně míjel břevno Škodovy branky. Dobrou kombinační hru předvádělo trio Petr Chmel – Grubhoffer – Schauer. Z jejich souhry pramenila šance, kterou stěží zlikvidoval Odráška. V permanenci byl domácí gólman o pár vteřin později. Při přečíslení našel skulinu v jeho postoji Petr Chmel, ale strážce pardubické klece zachránila tyčka.

Ani vražedné tempo nepomohlo ke gólu

Lehce ospalou první třetinu vystřídalo pekelné tempo ve druhém dějství. Dvacet vteřin od úvodního buly poslal další vizitku směrem na domácí branku Petr Chmel, jeho střele však chyběla větší přesnost. Pohlednou akci vymysleli parťáci poličské hvězdy za několik momentů. Miloš Grubhoffer z kruhů nesobecky přihrál do gólové pozice Schauerovi, jehož teč znovu vystihl všudypřítomný Odráška. V 18. minutě míjel z otočky jen o milimetry branku modrobílých navrátilec Jiří Hubáček. Dvacátá minuta a v ní se opět střelecky prezentoval forvard Petr Chmel, ovšem neúspěšně. O minutu později si nahrál s Grubhofferem, chytře umístěnou ránu s vypětím sil vyrazil pardubický beton jménem Odráška. Ve 23. minutě v nájezdu trefil jen beton Grubhoffer.

Za další dvě minuty Rokos dobře podržel balónek na červené čáře, přihrál Schauerovi, jenž svou tvrdou ránu opět poslal mimo tři tyče. Při další akci opět prokázal Grubhoffer rychlé ruce. Pohotově se otočil a o chloupek minul pravou tyč, odražený pokus ještě z druhé strany neprotlačil za záda brankáře „Perníkářů“ Roman Schauer. Ve 28. minutě konečně přišla chvíle domácích. V rohu vybojoval balónek Jiří Heller, nahrál před branku, kde Vršanský přiťukl Zemánkovi a ten razantní střelou na lapačku překonal Škodu – 1:0. Okamžitě po vhazování Pardubice chybovaly v obraně a v úniku nechal Boháček znovu vyniknout spasitele Alfy. Poslední slovo si ve druhé části vzal znovu mančaft hrající v Polabinách. Vršanského akci výtečně zneškodnil Škoda.

Kometa pila kalich hořkosti do dna

Svižněji Pardubičtí zahájili rovněž posledních patnáct minut vynikajícího mače. Domácího útočníka ve vyložené šanci vychytal „semaforem“ benjamínek poličského mančaftu Škoda. Třicátá třetí minuta opět patřila Grubhofferovi. Centr první formace znovu z otočky jen vyprášil pravý Odráškův beton a podobně naložil s příležitostí o chvíli později. Zakřiknutá Alfa ukázala svou sílu v útoku ve 34. minutě. Přečíslení dva na jednoho ale nezužitkoval Skřivánek. Za minutu vyhrál souboj o pásmo na červené Hegr, jeho nahození jen do náruče domácího brankáře sklepl Radiměřský. Ve 40. minutě si obhodil obránce namotivovaný Grubhoffer, ale se šikovnou kličkou do středu hřiště na Odrášku nevyzrál.

Za spousty nevyužitých šancí přišel zákonitý trest. Ve 44. minutě nezachytil Škoda Dubišarovo nahození a balónek z první poslal do sítě Šprincl – 2:0. Kalich hořkosti si opora borců v rudém vypila společně se svými spoluhráči až do konce. V přesilovce Komety vysvobodil domácí ze sevření Hrnčíř. Vyhození pardubického beka chtěl Škoda rychle ze země stáhnout lapačkou, míček se ale zamotal ještě mezi betony a poté skončil v hostující brance. V posledních vteřinách zápasu jenže zmírnil bolest a zklamání Karel Geba. V čase 44:52 od modré tvrdě vypálil a poličská kometa se tak alespoň jednou podívala do pardubické klece. Poličský křídelník tak stanovil konečné skóre na 3:1.

Fakta:

HBC DDM Alfa Pardubice – SK Kometa Polička 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)

Branky: 27. Zemánek, 44. Šprincl, 45. Hrnčíř – 45. Geba. Vyloučení 5:6. Využití 0:1. Oslabení 1:0. Střely 28:29.

Sestava Alfy: Odráška (Kudrna) – Frencl, Dubišar, Balihar, Pluhař, Češka – Kubeš, Slanina, Hrnčíř, Jan Heller, Zemánek, Skřivánek, Vršanský, Šprincl, Jiří Heller.

Sestava Komety: Škoda (David Mitáš) – Teplý, Rokos, Hegr, Jakub Mitáš, Koráb, Libich – Schauer, Hubáček, Geba, Boháček, Grubhoffer, Radiměřský, Prchal, Víšek, Petr Chmel.

Hodnocení utkání:

Marcel Slanina, kapitán Alfy: „Dnes byla Kometa určitě lepší. Zápas nám příliš nevyšel, byli jsme takoví trošku ospalí. Holt to ale takhle někdy bývá v životě, že ten lepší prohraje. Jde nám hlavně oslabení. Přesilovky zatím moc netrénujeme. Na dnešní utkání jsme se nijak speciálně nepřipravovali. Bohužel se nám v týdnu nepodařilo sejít se ani na jeden trénink, takže jsme šli do zápasu dá se říct „z hole“. Do útočení jsme se dnes moc nedostávali. Polička hrála dobře, zatlačila nás. Byli jsme trochu bezradní, takže jsme se zmohli tak na vyhazování na icingy. Občas jsme také zaútočili a nějaký gól nám tam nakonec padl, což soupeři ne, takže jsme vyhráli. Gólman nás drží celou sezonu a po tom loňském výkonu, kdy se mu ty zápasy nepodařily, je to pro něj taková satisfakce. Teď je ale teprve základní část a rozhodne se až před play-off. Zatím jsme většinu utkání odehráli venku. V České Třebové jsme hráli dobře, taktéž můžeme zahrát dobře v jarní odvetě v Poličce. To všecko se ale uvidí.“

Pavel Štefka, trenér Komety Polička: „Dnes jsme byli lepší. Ve druhé třetině určitě. Mohlo to být 3:0 a zápas by byl úplně jiný. Tahle prohra mě nemrzí. Jsem spokojený, protože jsme hráli dobře. To je důležité. Výsledek sice nedopadl, ale víc by mrzelo, kdybychom zvítězili a hráli mizerně. Mám z naší hry dobrý pocit. Nehráli jsme špatně, to se stává. Měli jsme dnes smůlu, hlavně střelecká neschopnost. Když netrefíme bránu z tolika střel, tak se potom těžko vyhrává. Bylo vidět, že se všichni více soustředili na tenhle zápas. Takový soupeř jako Alfa donutí mančaft k více chybám. Myslím, že odveta bude vypadat stejně. Jenom s tím rozdílem, že vyhrajeme. Doufejme.“

Autor: Bohuslav Stehno