3.místo v Extralize v sezóně 1999/2000, Mistr 2.NHbL - Východ v sezóně 2002/2003 a 2008/2009

Ze hřiště: Góly beků opanovaly zápas s outsiderem z Chlumce, Koráb pálil do vlastní svatyně

V sobotu se již pošesté v Dlouhé Aréně rozezvučel třískot hokejek. Tentokrát si to Kometa rozdala s posledním Chlumcem nad Cidlinou. Poličští se postarali o osm branek utkání. Sedm jich vsítili do hostující svatyně, zápas uzavřel vlastním gólem nešťastník Koráb. Domácím se překvapivě dařilo v početní výhodě i v oslabeních.

Duel poličské Komety a Chlumce nad Cidlinou nabídl souboj dvou týmů z opačných pólů tabulky. Zatímco v táboře hostů panuje poraženecká nálada, domácí zažívají jeden z nejlepších podzimů ve své druholigové éře. Svěřenci Pavla Štefky se vrhli do utkání opět s velkým nasazením. Už na začátku druhé minuty lovil Synek poprvé balónek ze sítě. V roli důrazného bijce, který nevypustí žádný souboj, se předvedl Grubhoffer a bylo to 1:0. Chvíli po brance vytáhlého centra se parádní tečí uvedl Prchal, ale o centimetry minul levou tyč. Chlumec se snažil dlouho vymanit z neustálého tlaku, ale Poličští skvěle drželi místa a nacházeli dobře jeden druhého. Výsledkem toho bylo zvýšení hubeného náskoku na počátku 13. minuty. Muskulaturní obránce Hanyk ukličkoval hráče Chlumce, pak nahrál svému parťákovi Libichovi k mantinelu a ten razantní ranou zvýšil. Neuplynula ani minuta a Kometě se ujala první přesilovka. Schauer nahrál k červené čáře Rokosovi, na jehož prudkou ránu Synek nestačil – 3:0.

Škola v nestandardním počtu hráčů

Úvod druhé části okořenilo několik vyloučení z obou stran. Hostům se dokonce otevírala možnost na snížení, ale školu ze hry v nestandardním počtu hráčů předvedli domácí borci. Ve 21. minutě vytvořili zmatek v chlumecké defenzivě Radiměřský se Schafferem. Druhý jmenovaný dostal perfektní přihrávku mezi kruhy a z otočky nedal střelou těsně nad zemí Synkovi šanci – 4:0. Už za dvě minuty mohli Poličští hladce přidat další gól. Chlumecký gólman neudržel jednu ze střel a jen s pomocí obrany vydržel dílčí čtyřbrankový rozdíl. Skóre se však měnilo ve 25. minutě. Jednu ze svých dalekonosných a přesných ran předvedl bývalý juniorský reprezentant Teplý v přesilovce – 5:0. Hosty definitivně poslal do kolen ve 29. minutě svým druhým úspěchem ostrostřelec Rokos. Při hře v oslabení ho z buly přesně našel Schauer a perfektně umístěnou střelou pokořil hostujícího gólmana pošesté.

Vypnout štíty, útočíme

Jako ve zcela jiném příběhu si museli připadat borci Chlumce ve třetí třetině. Uspokojení playeři Komety usnuli na vavřínech a zapomínali bránit. Za 23 vteřin po vhazování našel díru v obraně Černý a na dvakrát překonal bezmocného Davida Mitáše. Brankář chytající v opačném gardu byl v posledních minutách zcela určitě nejzaměstnanějším mužem v Dlouhé Aréně.  Postupně pomohl zlikvidovat tři nebezpečné výpady hostů. V dalším rozletu je ve 42. minutě zastavila skvěle sehraná situace domácích útočníků. Radiměřský v přesilovce vybojoval balónek, Rokos dokázal dobrým pasem najít Schauera a velezkušený veterán z mezikruží překonal Synka výstavně mezi betony – 7:1. Bíločerní ovšem znovu spustili svůj nápor. Na poslední chvíli zmařil šanci exkluzivním skluzem v obraně Radiměřský. V samotném závěru ale vyrobili fatální hrubici na beku domácí. Do rozevřené obrany si to namířil Synek a vyzkoušel pozornost Davida Mitáše. Ten pokus hostujícího útočníka zneškodnil, jenomže dobíhající obránce Koráb si nešťastně kopnul balónek do branky a uzavřel tak účet utkání na 7:2.

Fakta:

SK Kometa Polička – HBC Chlumec nad Cidlinou 7:2 (3:0, 3:0, 1:2)

Branky: 13. a 29. Rokos, 2. Grubhoffer, 13. Libich, 21. Schaffer, 25. Teplý, 42. Schauer – 31. Černý, 45. Synek. Vyloučení 6:8. Využití 3:0. Oslabení 2:0. Střely 38:20.

Sestava Komety: Škoda (23. David Mitáš) – Rokos, Koráb, Teplý, Libich, Hegr, Hanyk – Schaffer, Grubhoffer, Víšek, Radiměřský, Schauer, Geba, Sokol, Prchal, Filip Štefka, Jakub Mitáš.

Sestava Chlumce: Petr Synek – Erben, Hanyš, Vilgoš, Staněk, Masopust, Petr Synek, Marek, Kosina, Horák, Černý.

Hodnocení utkání:

Pavel Štefka, trenér Komety Polička: „Dneska nebyl náš výkon úplně optimální. Myslím si, že umíme hrát rozhodně lépe. Souviselo to s tím, že byl zápas rozhodnutý a polevila koncentrace. V lize jsou ale slabší mužstva, než je Chlumec. Nevím, jestli je to všeobecně, ale dnes měli problémy s disciplínou. Rozhodně nepatří na poslední místo. Umějí hrát lépe a vždycky postoupili do play-off. Musím říct, že doposud jsme nestavěli žádné speciální formace. Na přesilovku chodí lajny tak, jak jdou za sebou. A je dobře, že i dnes si to hráči vyzkoušeli. Vůbec bych neřekl, že by náš špatný výkon ve třetí třetině ovlivnilo to, že nehráli Chmelovi. Spíš se každý zkoušel prosadit individuálně a také bylo hodně vyloučených na obou stranách. Čtyři na čtyři, tři na tři.“

Antonín Černý, kapitán Chlumce: „Přijeli jsme de facto bránit, abychom nedostali hodně gólů. Kometa hrála pěkný hokejbal. Hráli na sebe, prostě o sobě vědí. Procházeli nám tam, ve třetí třetině jsme polevili . Hru jsme ale trochu vyrovnali a z toho vlastně byly ty dvě naše branky. Letos máme nějaký střelecký půst, nějak se nemůžeme trefit do brány a nemůžeme vyhrát zápas. Padla na nás herní krize. Ale to někdy postihne každý mančaft. Ale doufám, že to zlomíme. Mimo play-off jsou jen dvě místa. Nám stačí vyhrát dva zápasy a budeme  pátí nebo šestí. Je to takové namačkané. Jsme zatím bez bodu, ale snažíme se hrát. Teď máme mladého brankáře, takže to zkusíme  s naší  gólmanskou jedničkou. Změny dělat nebudeme, není kde brát. Snažíme se hrát s tím, co máme.“

Autor: Bohuslav Stehno